31 grudnia 2019

List do rodzin intronizowanych 2019

Drodzy czciciele Najświętszych Serc Jezusa i Maryi - Małżeństwa, Rodziny, Wspólnoty, Młodzieży, Dzieci, Osoby samotne oraz Duszpasterze

 

I. Serdecznie pozdrawiam Was w radosnym okresie Świat Bożego Narodzenia i na progu Nowego Roku 2020. Do życzeń dołączam ten list, w którym pragnę podzielić się wydarzeniami z kończącego się roku 2019 r. i zapowiedzieć czekające nas, jak Bóg dozwoli, w roku 2020. Na początku trochę informacji o naszym zakonie. Jesteśmy Zgromadzeniem Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza, założonym 1800 r. we Francji, przez sługę Bożego o. Piotra Coudrin. Stanowimy międzynarodową wspólnotę zakonną składającą się z dwóch gałęzi ojców-braci oraz  sióstr zakonnych. Naszym obecnym przełożonym generalnym, przebywającym w Rzymie, jest ojciec Alberto Toutin, z Chile, a przełożonym prowincjalnym w Polsce - o. Wojciech Kotowski, urzędujący we Wrocławiu. W Zgromadzeniu Najświętszych Serc Jezusa i Maryi obchodziliśmy rok poświęcony naszemu misjonarzowi św. ojcu Damianowi de Veuster (1840- 1889), apostołowi trędowatych z wyspy Molokai. Złożyła się na to 180 rocznica jego urodzin, 130 – śmierci, 10 - kanonizacji. Zawołaniem modlitewnym tego roku było wezwanie: „Św. Damianie z Molokai, prowadź nas drogami duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia”. Postać św. o. Damiana pomimo, że był Flamandem (część Belgii), jest dość znana Polakom, zwłaszcza duchowieństwu. Jego pełne poświęcenia życie było inspiracją przy wyborze powołania kapłańskiego, czy zakonnego niektórych Sercanów i wielu innych. Był on przeważnie poznawany dzięki książce Wilhelma Hunermann’a pt. „Apostoł trędowatych – Św. Damian Zakonnik Najświętszych Serc” oraz z filmów. Piękne życie rodziny de Veuster w Tremello może posłużyć rodzicom i dzieciom za przykład, jak przez modlitwę, pracę, naukę i zabawę można wzrastać.

II. Pragnę teraz odnieść się do wydarzeń w Klasztorze Chrystusa Króla w Polanicy Zdroju, w którym żyje sześcioosobowa wspólnota zakonna, gdzie ma siedzibę Dzieło Intronizacji NSPJ i Centrum Rekolekcyjne, parafia i sanktuarium. Odbywały się u nas w br. rekolekcje dla rodzin nt. „Warsztaty rodzinne – zabawa, nauka i praca – sposobem budowania więzi rodzinnych i przekazywania wiary” (19 -24.02.2019). Rekolekcje prowadziła wraz ze mną grupa rodziców związanych z Ewą Hanter, pisarką katolicką z Warszawy, która ma bogaty dorobek książek o tematyce: metod wychowania chrześcijańskiego i patriotycznego, nauki historii,  kultu Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, orędzia fatimskiego, różańca itp. Ta grupa rodziców wraz kapłanami założyła w tym roku „Stowarzyszenie na rzecz integralnego rozwoju dzieci i młodzieży JEDNEGO SERCA”, z siedzibą w naszym klasztorze. Ci rodzice należą także do rodzin intronizacyjnych. Mówiąc o chrześcijańskim wychowaniu należy pamiętać, że przy sakramencie małżeństwa, przy chrzcie dziecka, a także przy uroczystości intronizacyjnej rodzice zobowiązują się wychować dzieci po katolicku oraz bronić przed demoralizacją. „Stowarzyszenie Jednego Serca” wychodzi z pomocną ręką do rodziców chcących znaleźć sposób na dobre wychowanie swoich dzieci. W najbliższym czasie ponownie zaplanowane są wspomniane rekolekcje (13-19.01.2020). Odbyły się także rekolekcje nt. „Z Ewangelią i różańcem po Ziemi Świętej”. Druga część tych rekolekcji o różańcu jest planowana w nowym roku (24-26.01.2020). Kolejnymi były rekolekcje nt. „Do nieba z Ojcem Pio” (26-28.10.2018 i 15-17.03.2019). Ważne dla rodzin intronizacyjnych były rekolekcje nt. „Odnowienie i pogłębienie życia duchowością intronizacji i poświęcenia się Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi” (31.05 – 2.06.2019) także przewidziane są następne (12-14.06.2020). Mieliśmy kolejny raz rekolekcje dla seniorów +/-60nt. „W szkole Maryi: Nie bój się świętości” (11-18.06.2019), a przewidziane  są kolejne (5-11.09.2020). Nowością były rekolekcje z postem Daniela (6 -16,09.2019), nastawione na uzdrowienie duszy i ciała, przez głoszenie słowa Bożego, modlitwę, gimnastykę, pływanie oraz post warzywno-owocowy. Jeśli się uda, będą kolejne dwa turnusy w maju i wrześniu 2020 r.

III. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy Klasztorze Chrystusa Króla w każdy pierwszy piątek miesiąca jest nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Jezusowemu, adoracja Najświętszego Sakramentu Ołtarza, spowiedź, Msza święta i Komunia wynagradzająca. W każdą pierwszą sobotę mamy nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi, przez wypełnianie 4 ważnych elementów wynagradzających: 1- spowiedź (można w inny dzień), 2 – Komunię świętą, 3- piętnastominutowe rozmyślanie z Maryją o tajemnicach różnicowych oraz 4- pięć dziesiątków różańca. Oprócz tego dwa razy w roku, w maju i październiku, począwszy od pierwszej soboty odbywają siedmiodniowe Jerycha Różańcowe, polegające na nieustanym czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem,  dniem i nocą, z modlitwą różańcową, koronką do miłosierdzia Bożego itp., zmieniających się grup i osób. Jerycho Różańcowe odbywa się dzięki ofiarnemu zaangażowaniu osób z rodzin intronizacyjnych z Kotliny Kłodzkiej. Modlimy się w tym czasie za Kościół, duchowieństwo, Polskę, Europę, obronę życia ludzkiego, pokój na święcie. W modlitwie tej wynagradzamy Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi i zanosimy  przebłagania  za grzechy nasze, bliskich i dalekich, za nasilające się profanacje, świętokradztwa; dziękujemy za wysłuchane modlitwy; zanosimy prośby w ważnych sprawach społecznych i osobistych. Ostatnio każde Jerycho kończy się Ekstremalną Nocą Fatimską, kiedy chętni udają się na całonocną trasę ok. 30 km. z modlitwą różańcową. Niech te Jerycha i nocne pielgrzymki różańcowe będą zachętą do wierności comiesięcznym godzinom Adoracji Nocnej w Rodzinie przed obrazami Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Pragnę jeszcze wspomnieć o rekolekcjach Gałęzi Świeckiej Zgromadzenia Najświętszych Serc (Sodalicji) już od dziesiątków lat dwa razy do roku odprawianych w klasztorze. Są to dni przygotowujące ich do Uroczystości Najświętszych Serc Jezusa i Maryi (w czerwcu) oraz -  do Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata (w listopadzie). Nową tradycją sercańską, rozwijającą ducha rodzinnego, stały się coroczne jesienne spotkania naszych rodziców i bliskich krewnych.  

IV. Diecezja Świdnicka, na terenie, której znajduje się nasz klasztor, w pierwsze soboty w miesiącach letnich, organizuje pielgrzymki do naszego Sanktuarium Fatimskiego. Mamy gorliwego, maryjnego  biskupa Ks. Ignacego Deca. Pisze On piękne listy pasterskie. W jednym z nich poruszył tematykę Kany Galilejskiej, do której i ja lubię się odnosić, gdyż stanowi jeden z obrazów duchowości intronizacyjnej.  Przytoczę tutaj, może nie dosłownie, kilka myśli biskupa. Pisze On: często ludzie boją się zaprosić szczerze Jezusa do swego życia, boją się, że może zepsuć im wesele, że pozbawi ich dobrej zabawy. Okazało się jednak, że obecność Jezusa i Maryi bardzo się przydała, gdyż na prośbę swej Matki zaradził On brakowi wina, czyniąc pierwszy cud. Przez to wydarzenie Chrystus wydaje się nam mówić, że chce być z nami zawsze i wszędzie: nie tylko w chwilach biedy i trudnych doświadczeń, ale także w chwilach pomyślności i szczęścia. Wynika z tego, że warto zapraszać Jezusa nie tylko na pogrzeby, nie tylko do szpitali, nie tylko do samotnych i cierpiących, ale także zapraszać Go na wesela, na chrzciny, na zabawy, na rajdy, wycieczki, na debaty publiczne, na każdą okazję życia. Nie trzeba się bać, że Jezus nam coś zepsuje. Nie przyszedł bowiem po to, by [szkodzić] brać, ale by dawać i pomagać. Stąd też warto takiego Gościa zapraszać wszędzie. Jednak nie mamy czasu z Nim rozmawiać. Po prostu przestajemy się z Nim liczyć, a zapraszamy do naszego życia innych przyjaciół, tych, którzy obiecują nam jakąś fortunę, przyniosą dobry prezent, załatwią pracę, pomogą załatwić jakąś trudną sprawę. Jezus powinien być zawsze naszym domownikiem, do którego można się zwracać z każdą prośbą, z każdą biedą – wtedy, gdy zabraknie entuzjazmu, gdy do naszego życia zakradnie się nuda, zgorzknienie, wzajemne pretensje – jednym słowem wtedy, gdy zabraknie miłości, ewangelicznego wina. (Bp. Ignacy Dec)

V. Nasze Centrum Rekolekcyjne daje gościnę, osobom, grupom, grupom rodzinnym o różnych charyzmatach, przyjeżdżającymi ze swymi kapłanami. Często korzystają z naszego klasztoru wspólnoty z Kościoła Domowego, z różnych polskich diecezji. Jest to rodzinna część Ruchu Światło Życie (Oazy), założona przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego z siostrą Jadwigą Skudro RSCJ. Niektóre z tych rodzin przeżyło intronizację i poświęciło się Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi. Także Ks. Blachnicki był wielkim czcicielem Serca Jezusowego i dogłębnie rozumiał fatimskie orędzie Niepokalanego Serca Maryi. Chcę powiedzieć, że teologia i duszpasterska wizja ks. Blachnickiego, od młodych lat mojego kapłaństwa, miała wpływ na moje przeżywanie odpowiedzialności za Kościoła i Ojczyznę. Ks. Blachnicki umiał się wsłuchać Ducha Świętego, w głos Matki Niepokalanej i Ojca świętego, i szybko dawał gorliwą odpowiedź przez konkretne zaangażowanie duszpasterskie. Po Ślubach Jasnogórskich 1956 r., gdzie ślubowaliśmy wypowiedzieć walkę wielkim wadom narodowym, w tym pijaństwu i rozwiązłości, zakłada Krucjatę Trzeźwości (1957 r.). Tysiące osób wstępowały w jej szeregi, po 3 latach władze komunistyczne rozwiązały ją, bojąc się trzeźwego narodu. Po wyborze św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, po jego słowach skierowanych do Polaków (na audiencji 23.10.1978 r.), aby przeciwstawili się „wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa”, w odpowiedzi na te słowa, jako dar na pierwszą papieską pielgrzymkę do Polski (czerwiec 1979 r.) zakłada Krucjatę Wyzwolenia Człowieka – KWC. Przez 40 lat jej członkami stawało się tysiące młodych i dorosłych Polaków, pragnących ratować Ojczyznę od zagłady alkoholizmu i wszelkiego zniewalania.

Oto fragment deklaracji KWC: „Niepokalana, Matko Kościoła … uświadamiamy sobie wieloraką niewolę, w którą są uwikłane nasze serca. Pragnąc w pełni wyzwolić siebie i podać rękę naszym braciom … W Twoje ręce składamy przyrzecznie abstynencji od alkoholu”. Wspominałem wcześniej o cudzie w Kanie Galilejskiej, a teraz propaguję Krucjatę-KWC. Bardzo cenię umiarkowane picie alkoholu, jako piękny ideał. Jednak są ważne powody, dla których można zrezygnować z rzeczy dobrej w imię miłości do Ojczyzny i bliskich, na tym polega post. Dlatego Krucjata nie walczy z alkoholem jako takim, natomiast sprzeciwia się złym obyczajom społecznym, które z presją psychiczną, łamiąc wolność i godność, przymuszają ludzi do picia alkoholu, i to nawet tych, którym nie wolno pić z powodu różnych okoliczności życiowych lub są abstynentami z wyboru. Przykładem biblijnym abstynencji jest św. Jan Chrzciciel, który nie pił wina i sycery.  Pokornienie się przyznam, że od przeszło 20 lat jestem członkiem KWC, zachęcony przez znajomego kapłana. Nowym motywem podjęcia tego tematu w tym liście jest hasło roku 2019/ 2020 - „Wolni i wyzwalający”, podjęte przez Ruch Światło Życie. Wolność od wieków jest ważnym ideałem chrześcijańskim i narodowym Polaków. Tematyce wolności wewnętrznej i wychodzeniu z uzależnień mają być poświęcone rekolekcje w naszym klasztorze(17-19.04.2020).

VI. Na koniec odniosę się do wielkiej radości Polaków, jaką jest beatyfikacja sługi Bożego Prymasa Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wyznaczona 7 czerwca 2020. To wielki syn Maryi i Narodu, walczący i cierpiący za wolność Kościoła i Ojczyzny w czasie komunizmu. Czerpał moc z Eucharystii i zawierzenia Matce Bożej. Prymasowi mają być poświęcone rekolekcje organizowane u nas (5-7.06.2020). Cieszymy się także hasłem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na najbliższe trzy lata: „Eucharystia daje życie”. Niech zatem Eucharystia przyjmowana przez nas często z miłości do Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, szczególnie w pierwsze piątki i soboty miesiąca, będzie umocnieniem do wypełnienia naszych zobowiązań chrzcielnych i wynikających intronizacji.

 

 

 Polanica Zdrój 16.12. 2019 r.                                            

                                                                                        o. Zdzisław Szymczycha SSCC

                                                                            Koordynator Dzieła Intronizacji  N S P J  w Rodzinie

Nowe galerie

więcej zdjęć

Kontakt

57-320 Polanica Zdrój - Sokołówka ul. Reymonta 1
74 868 13 17

© 2015 Klasztor Chrystusa Króla

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
80 0.050299882888794